Evcil Hayvanlarda En Sık Karşılaşılan Sağlık Sorunları

Evcil hayvanların genel sağlık durumunu korumak için pet sağlığı konusunda bilgili olmak gerekir. Evcil hayvan sahiplerinin tüy dökümü, kilo problemleri, kemik ve diş sağlığı ile ilgili konularda önlem alması ve sağlık sorunlarını erken fark edebilmeleri sevimli dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri açısından önemlidir.

Evcil hayvan bakımı sorumluluk isteyen bir iştir. Evcil hayvan sahibi olmanın sorumlulukları sadece sevginizi paylaşmak, birlikte yürüyüş yapmak ve oyunlar oynamak değildir. Irklarına bağlı yaşayabilecekleri sağlık sorunlarını yakından tanımak, en doğru mamayı bulmak, tüy bakımlarını yapmak, gerekirse her gün taramak, rahat bir dinlenme alanı oluşturmak evcil hayvan bakımının en önemli parçasıdır.

Günümüzde evcil hayvan sahiplenmeye karar veren kişiler, bütçelerini aşan bakım masrafları ile karşılaştıklarında can dostlarını barınaklara ya da sokağa terk edebiliyorlar. Ancak evcil hayvan sahiplenmek asla geçici bir heves olmamalıdır. Bir kedi ya da köpek sahiplenmek istediğinizde onların karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedilerin ot yemesi, köpeklerin titremesi, tüy bakımı, evcil hayvanlarda obezite problemleri ve diş sorunları karşısında yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenmek i̇steyenlerin bilmesi gerekenler ve daha fazlasını bloğumuzda bulabilirsiniz.

Kediler neden ot yer?

Kediniz zaman zaman evdeki ya da bahçedeki otları yiyorsa bunun nedenini öğrenmek istemiş olabilirsiniz. Kedilerin ot yemesi, beslenme ve sindirim ile ilgilidir. Özellikle kendini temizlerken tüylerini yutan kediler ot yiyerek midelerinde lif biriktirerek bir süre sonra kusarlar. Bu kusma ile birlikte tüy yumaklarını atar ve rahatlarlar. Özellikle bahçe çimi yiyen kedilerin asıl amacı budur. Kusmayan kediler ise dışkılama ile tüy yumaklarını atabilmektedir. Ayrıca midesi bulanan, boğazı ağrıyan kediler de çim yiyerek kendilerini rahatlatmaktadır. Kedilerin ot yeme sebepleri arasında şunlar da yer almaktadır:

Otlardaki folik asit sindirimi düzenler. Özellikle etli mama yiyen kedilerde folik asit eksikliği olabileceği için bu kediler ot yiyerek eksikliği gidermeye çalışır.
Yediği mamadan yeterli vitamin ve mineral alamayan evcil kediler ot yiyebilirler. Bu durumda mama değiştirmekte fayda vardır.
Kediler sadece tadını sevdikleri için de ot yiyebilirler.

Öneri: Eğer kedinizin ot yeme alışkanlığını engelleyemiyorsanız bir saksı kedi nanesi (catnip) edinebilirsiniz.

Köpekler neden titrer?

Köpeklerin titremesi kimi zaman psikolojik kimi zaman da nörolojik problemlerden kaynaklanmaktadır. Köpekler mevsim değişimlerinde, tüy değişimlerinde üşüdükleri için titreyebileceği gibi strese bağlı olarak da bu belirtiyi gösterebilmektedir. Eğer köpeğinizde titremenin yanında olağan dışı belirtiler de izliyorsanız bir veteriner görüşü almanızda fayda vardır. Köpeklerde aşağıdaki nedenlerle titreme görülebilmektedir:

 • Üşümüş olabilir.
 • Şekeri düşmüş ya da yükselmiş olabilir.
 • Nörolojik bir problem olabilir. Eğer üşümediğinden eminseniz ve sağlıklı besleniyorsa mutlaka veteriner görüşü alın.
 • Köpeğiniz stresli olabilir. Eğer kuyruğunu sallamıyor, kıstırıyorsa, gözlerini kaçırıyorsa onunla daha çok zaman geçirin ve ona karşı yumuşak bir ses tonu kullanın.
 • Köpeğiniz grip ya da nezle olabilir ve ateşi çıkmış olabilir.
 • Köpeğinizin mamasını değiştirdiyseniz bu geçiş sürecinde vücudunda titreme belirtileri görebilirsiniz.

Uyarı: Mama değişiminde yeni mamayı eski mamayla karıştırarak, her defasında eski mamayı biraz daha azaltarak kademeli bir mama değişimi uygulamanızı öneririz.

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi

Kedi ya da köpeğinizin ırkı kısa ya da uzun tüylü olsun mutlaka belli bir miktar tüy dökümü olması normaldir. Bu süreçte evcil hayvanınızı rahatlatmak için tüy tarama ve fırçalama işlemlerini ihmal etmemek gerekir. Tarama ve fırçalama sayesinde tüylerdeki keçeleşmeler önlenir, dökülmek üzere olan tüyler daha kolay dökülür ve hayvanın derisi hava alır. Evcil hayvanlarda tüy dökülmesi bazı durumlarda anormal olarak izlenmektedir.

Örneğin;

 • Tüy dökülmesi vitamin eksikliğinde bitmek bilmez. Mevsim değişimi ve mama değişimi dışında da tüy dökümü varsa evcil hayvanınızın veteriner kontrolünü yaptırın ve önerilen takviye vitamin desteğini sağlayın.
 • Kedi ya da köpeğiniz sürekli aynı mamayı yiyorsa mama değişimi yaparak onu gözlemleyin. Tüy dökülmesi durduysa, büyük ihtimalle evcil hayvanınızın eski mamada olmayan vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır.
 • Bölgesel tüy dökülmesi varsa evcil hayvanınızın bit, pire, kene sorunları olabilir ve bu da tüy dökülmesine neden olabilir.
 • Banyo yapan kedi ve köpeğinizi özellikle soğuk havalarda iyice kurulayın. Derileri ıslak kaldığında üşütebilir ve tüy dökebilirler.

Obezite problemleri

Fazla kilo evcil hayvanların genel sağlık durumlarını doğrudan etkileyen bir durumdur. Kilo problemi olan kedi ve köpeklerin kas ve kemikleri daha güçsüzdür, normalden daha hareketsizdir. Aynı zamanda fazla kilo evcil hayvanların kalp ve damar sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı kedi ve köpek ırkları kilo almaya yatkındır ve diyet mama tüketmeleri gerekir. Örneğin; Golden Retriever ırk köpeklerde ve Scottish cinsi kedilerde kilo almaya yatkınlık görülebilmektedir. Bu nedenle düşük kalorili köpek mamaları Golden köpekler ve Scottish kediler için daha uygundur. Yani ırkı iyi tanımak, kedi ve köpek maması seçiminde sizi en doğru yola götürür. Kedi ve Köpek Bakımında En Sık Sorulan Sorular? ve daha fazlasını bloğumuzdan takip edebilirsiniz.

Uyarı: Kedi ve köpek mamalarının öğün miktarı, mama paketi üzerinde belirtilen beslenme tablosuna göre belirlenmelidir ve miktarın dışına çıkılmamalıdır. Aksi takdirde başta kilo problemleri olmak üzere çeşitli sağlık problemleri görülebilmektedir.

Diş problemleri

Evcil hayvanlarda en sık karşılaşılan ağız ve diş problemleri tartar, çürük, diş eti hastalıkları ve estetik problemlerdir. Kedi ve köpeklerin ağız, diş ve diş eti bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Sindirimin düzenli bir şekilde işleyebilmesi için ağız ve diş sağlığı sevimli dostlarımız için hayati bir önem taşımaktadır. Eğer evcil hayvanınızın ağzında ya da dişlerinde bir sorun olduğunu farkettiyseniz beslenme problemleri ve beraberinde sağlık sorunları yaşamaması için veteriner kontrollerini yaptırmalı, diş fırçalama yapmalısınız. Evcil hayvanlarınız sizin yardımınızla hayatları boyunca sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilmektedir.

Bloga dön
 • Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

  NOT: Yeni bir yiyecek, özellikle de “insan yiyecekleri” vermeden önce her zaman veterinerinizle görüşün. Bir köpek için iyi olan bir şey, yaş, sağlık geçmişi, sağlık durumu ve diyet gibi çeşitli faktörlere...

  Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

  NOT: Yeni bir yiyecek, özellikle de “insan yiyecekleri” vermeden önce her zaman veterinerinizle görüşün. Bir köpek için iyi olan bir şey, yaş, sağlık geçmişi, sağlık durumu ve diyet gibi çeşitli faktörlere...

 • Küçük Irk Köpekler Nasıl Beslenmeli

  Küçük Irk Köpekler Nasıl Beslenmeli: Kapsamlı Rehber Giriş Köpek sahipleri sık sık “Küçük ırk köpekler nasıl beslenmeli?” diye düşünürler. Gerçek şu ki, küçük ırk köpeklerin beslenmesi herkese uyan bir çözüm...

  Küçük Irk Köpekler Nasıl Beslenmeli

  Küçük Irk Köpekler Nasıl Beslenmeli: Kapsamlı Rehber Giriş Köpek sahipleri sık sık “Küçük ırk köpekler nasıl beslenmeli?” diye düşünürler. Gerçek şu ki, küçük ırk köpeklerin beslenmesi herkese uyan bir çözüm...

 • En İyi Köpek Gezdirme Tasmaları ve Köpek Gezdir...

  Köpek Gezdirme Tasması Örgü Deri Eğer siz de köpeğinize doğru türlü bir köpek tasması seçmek istiyor ve bunun yanı sıra hem dayanıklı hem de şık bir köpek gezdirme tasması arıyorsanız,...

  En İyi Köpek Gezdirme Tasmaları ve Köpek Gezdir...

  Köpek Gezdirme Tasması Örgü Deri Eğer siz de köpeğinize doğru türlü bir köpek tasması seçmek istiyor ve bunun yanı sıra hem dayanıklı hem de şık bir köpek gezdirme tasması arıyorsanız,...

 • Köpeğim Neden Bu Kadar Çok Uyuyor

    Köpeklerde halsizlik, birçok farklı sağlık sorunuyla ortaya çıkabilecek bir semptomdur. Köpeğiniz halsiz davranıyorsa, gerçek sebebi ve en iyi tedaviyi belirlemek için onları bir veterinerin muayene etmesi gerekmektedir. Köpeğinizin halsiz...

  Köpeğim Neden Bu Kadar Çok Uyuyor

    Köpeklerde halsizlik, birçok farklı sağlık sorunuyla ortaya çıkabilecek bir semptomdur. Köpeğiniz halsiz davranıyorsa, gerçek sebebi ve en iyi tedaviyi belirlemek için onları bir veterinerin muayene etmesi gerekmektedir. Köpeğinizin halsiz...

1 / 4