Köpekler niçin çim yer?

Köpekler niçin çim yer?

Köpeğiniz, heybetli bir avcı ve kendini kanıtlanmış güçlü, etobur kurdun akrabasıdır. Ona mümkün olan en kaliteli besinleri veriyorsunuz; o halde niçin çim yemekte ısrar ediyor?

Hiç kimse köpeklerin çim yemesinin nedeninden tam olarak emin olmamakla birlikte, evcil hayvan sezgileri alanında uzman olan kişiler, bunun normal ve kesinlikle endişe gerektirmeyen bir köpek davranışı olduğundan oldukça emindir.

Ot yeme

Köpeklerde başlıca iki çim yeme türü vardır. Bunların ilki, köpeğinizin çimleri neşeyle kıtırdatarak yediği ve herhangi bir rahatsız edici etkinin görülmediği ot yeme türüdür.

Bazı veteriner hekimler, köpeklerin bir besin eksikliği nedeniyle çimen yediğini ileri sürmektedir; ancak iyi, dengeli beslenen köpekler dahi çim yemektedir. Yalnızca lezzetini sevmeleri olasıdır. Onlar için salata gibidir. O halde, köpeğinizi iyi besleseniz bile, hala biraz çim isteyebilir!

İçgüdüsel davranış

Diğer çim yeme türü, köpeğin bir miktar çim yemesi ve ardından kusmasıdır. Bu çim yeme türünün, köpeğin kendisini rahatsız eden bir şey yuttuktan sonra, kasıtlı olarak yapılan içgüdüsel bir kusmayı başlatma girişimi olduğu düşünülmektedir.

Kendilerini kusturmak için yiyen köpekler, çoğunlukla çimi mümkün olduğunca çabuk, hatta çok az çiğneyerek yutar. Uzun, çiğnenmemiş çim parçalarının, kurma reaksiyonuna neden olacak şekilde boğazlarında gıcılanma oluşturduğu düşünülmektedir.

Köpeğiniz çim yedikten sonra kusuyor ve iyi görünüyorsa, muhtemelen onu rahatsız eden şeye dikkat edilmelidir. Öğürmeye devam ediyor ve kusamıyor ya da çim yemeye devam ediyor ve kusması da sürüyorsa, köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz.

Yemek için güvenli mi?

Tüm çim yeme davranışlarında, köpeğinizin yediği çim türünü dikkatle incelemelisiniz. Böcek ilacı ya da gübre uygulanmış olan herhangi bir şeyi yemesine izin vermeyin. Çim bakım ürünlerinin çoğunda, evcil hayvanlar için güvenli olup olmadığı belirtilecektir.

Bloga dön
1 / 8