Bir kedinin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır?

Bir kedinin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır?

 

Ev yapımı evcil hayvan mamalarının incelendiği bir araştırmada, mamaların yüzde 90’ından fazlasının, evcil hayvanlar için dengeli beslenme sağlamadığı ve eksiklikleri olduğu saptanmıştır.*

  • Her türün çok farklı beslenme gereksinimleri vardır. Kediniz için mama hazırlamak, çocuklarınız ya da kendiniz için yemek pişirmekle aynı değildir. Kedilerin beslenme gereksinimleri insanlardan oldukça farklıdır.
  • Bir kedinin gereksinimlerini karşılamak üzere uygun biçimde dengelenmemiş olan mamalar sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin kalsiyum ve fosfor oranı, sağlıklı bir metabolizma için kalsiyum düzeyinin fosfor düzeyine kıyasla daha yüksek olduğu dikkatle belirlenmiş bir oran sağlayacak şekilde dengelenmelidir.**
  • Kedilerin insanlardaki gereksinime kıyasla çok daha yüksek miktarda taurine gereksinim göstermesi son derece önemlidir. Çok düşük miktarda taurin, kalp ve göz rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.
  • Kedinize kesinlikle çiğ et vermeyin. Çiğ etin işlem görmesi, insan beslenmesine yönelik yemeklerin pişirilmesinde her zaman kritik önem taşıyan bir aşamadır. Aynı zamanda evcil hayvan mamalarında da önemlidir. Çiğ etler sıklıkla salmonella, listeria ve hatta E. coli gibi evcil hayvanlar ve onların bakımını üstlenen insanlar için çok tehlikeli olan bakteriler içermektedir. Çiğ etle beslenen kediler ve diğer evcil hayvanlardan, onlarla temas halinde olan insanlara bakteri geçebilmektedir. Küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olan bireylerde ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.
Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.