Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

Kusma ve ishal: Köpek ya da kedi için acil bir durum mu?

 

Önlem alın
Birinci adım, evcil hayvanınızda kusma ya da ishal varsa, mama vermeyi bırakmak ve yalnızca sık sık ve az miktarda küçük yudumlar halinde su vermektir... Evcil hayvanınız kusmaya devam ediyorsa, veteriner hekim tavsiyesine başvurmalısınız. Kendi kendini sınırlayan tipteki ishal, normal olarak 2-3 günde hafiflemelidir. Evcil hayvanınız rahatsızsa, veteriner hekiminizle konuşmadan önce 24 saat beklememeniz gereken önemli durumlar vardır.

Aşağıdaki durumlarda veteriner hekiminizi arayın:

  • Evcil hayvanınız çok küçük ya da çok yaşlıysa (bu yaş gruplarının çok hızla su kaybedebilmesi nedeniyle)
  • Evcil hayvanınızın diyabet gibi mevcut olan bir sağlık sorunu varsa
  • Evcil hayvanınız halen ilaç kullanıyorsa. Evcil hayvanınızda kusma sorunu varken bu ilacı kesmenin uygun olup olmadığı konusunda tavsiye isteyin
  • İshal ya da kustuğunda kan görürseniz veya çıkan materyalin siyah, katrana benzer bir görünümü varsa
  • Evcil hayvanınız son derece perişan, depresif görünüyorsa ya da dişetlerinin kuru ve yapış yapış olduğunu hissederseniz
  • Evcil hayvanınızın karnı şişmeye başlarsa ya da evcil hayvanınız inlemeye veya kasılmaya başlarsa. Şişme, ciddi bir sorunun belirtisi olabilir – dolayısıyla, bunu fark ederseniz derhal veteriner hekiminizi aramalısınız.

Son bir tavsiye – rahatsız olan evcil hayvanınızı kliniğe götürmeden önce veteriner hekiminizi arayın Evcil hayvanızın diğer hayvanlarda enfeksiyon oluşturabileceğinden kuşkulanırsa, farklı bir bekleme odasında kalmanızı isteyebilir.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.